Pericol suspendare concursuri. ANP grăbește lucrurile

O nouă ordonanță cu blocaje

Guvernul României pregătește o serie de măsuri de reducere a cheltuielilor din sectorul public sub pretextul unor deficiențe bugetare apărute subit. Măsurile vizează în special interzicerea cumulului pensie-salariu (la stat) cu ceva excepții în educație și sănătate, precum și suspendarea concursurilor. Proiectul “scăpat” în spațiul public pentru testarea reacțiilor mai include o prevedere care ne pune serios pe gânduri și anume limitarea cheltuielilor de personal la nivelul anului 2022 cu o majorare de doar 5%, ori începând cu 1 ianuarie 2023 salariile din structura de apărare națională au înregistrat creșteri de peste 10%.

Am ajuns să gândim pe dos și să spunem că războiul din Ucraina protejează pensiile militare, iar mai nou, vacantarea galopantă a posturilor din Poliția Penitenciară poate fi de natură a facilita încadrarea în noile măsuri de austeritate. Dincolo de deranjul evident al perspectivei de blocare a concursurilor, atragem atenția asupra unor detalii. Teoretic dacă numărul de posturi din 2023 ar fi egal cu cel din 2022 și luăm în calcul creșterile salariale, nu se va reuși respectarea limitei de cheltuieli doar suspendând concursurile (gândiți-vă voi mai departe care ar fi măsura)! Însă dinamica efectivelor de polițiști de penitenciare tinde să ne “ajute”.

În 2022 am ajuns la un maxim de 13.150 de posturi ocupate din 16.041 prevăzute, pentru ca acum să avem aproximativ 12.700 de posturi ocupate (în scădere) cu 800 de colegi activi care îndeplinesc condițiile de pensionare (lipsesc doar cererile). Astfel, diferența de efective dintre 2022 și 2023 permite probabil o încadrare în limitele avute în vedere chiar și în condițiile în care salariile au crescut puțin, dar nu știm câte încadrări prin concurs ar mai fi posibile fără să se depășească plafonul impus, chiar dacă procedurile de ocupare nu s-ar suspenda! Trebuie deci să avem în vedere două jaloane și sperăm că ANP își face deja estimările cum trebuie pentru că vom cere cifre urgent.

Referitor la concursurile în derulare, sunt așteptări destul de sigure de blocaj începând cu 1 mai 2023. Nu ar fi prima suspendare din ultimii ani. Abia am scăpat de cea precedentă la 1 ianuarie 2023. Întrebarea care macină acum ANP și unitățile subordonate este cum ar putea face pentru a excepta cât mai mult posturi de la blocare, iar excepția este următoarea:

(2) Pentru posturile pentru care s-a desfășurat proba scrisă a concursurilor sau examenelor sau, după caz, proba practică, anterior intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, se pot continua procedurile de ocupare a acestora, conform prevederilor în vigoare la acea dată.

Nu mai puțin de 680 de posturi pentru care s-au demarat procedurile de concurs prin publicarea anunțurilor, se afla în zona de risc. O parte din proceduri se află în termenul de depunere a dosarelor iar un număr de aproximativ 161 de posturi se preconizează a fi ocupate prin trecerea agenților în corpul ofițerilor. Suntem în 25 aprilie și este aproape imposibil de urgentat haotic proceduri pentru parcurgerea cel puțin a unei probe practice în 5 zile. Se va încerca pe alocuri, rămâne de văzut ce se va reuși mai ales având în vedere că la unele proceduri încă nu s-au finalizat depunerile de fișe medicale ulterior testării psihologice.

Confederațiile sindicale au transmis Guvernului României deranjul pe care aceste măsuri îl produc în sectorul public precum și avertizările noastre cu privire la organizarea de proteste. Suntem informați că încă nu a fost luată o decizie finală și vedem în spațiul public o ușoară repliere a guvernanților însă nu ne așteptăm să renunțe la ordonanță. Dacă ordonanța se va adopta și va bloca concursurile, riscăm ca spre finalul anului 2023 să ne întoarcem în timp la situația cu mai puțin de 12.000 de posturi ocupate, în loc să atingem dezideratul de 14.000 de polițiști de penitenciare în 2024.

Click pe imaginea de mai jos pentru a accesa integral Proiectul de OUG:

 

Sindicatul Național al Polițiștilor de Penitenciare: Pericol suspendare concursuri. ANP grăbește lucrurile

Distribuie

41 de răspunsuri

      1. Cu tot respectul dar protestul alaturi de MAI a fost insuficient, nu inteleg de ce nu continuam, vin vremuri grele daca aratam ca nu contam!

        1. cu protestele pare simplu dar vedem cat e de simplu cand numaram fortele adunate cu greu in strada / nu putem abuza de adus oamneni la buc de la distante mari / din partea noastra a liderilor – facem zilnic proteste / amenintarea cu actiuni este transmisa la guvern / aflam repede care este pozitia / se da inapoi din elanul initial se pare

  1. Reusim si postarea de TCO pana la finalul lunii? Ca sa ne ajute in situatia in care se va remedia si cele aflate in derulare nu se vor bloca?
    Contam pe dvs dle presedinte.

  2. Haideti si cu publicarea TCO, exista posibilitatea de a scapa cele aflate in derulare, contam si noi!

    1. nu e suficienta publicarea din pacate / trebuie epuizata o proba si interpretarea acum e ca musai proba scrisa / proba practica ar aparea ca alternativa in text doar pentru categoriile de posturi pt care se cere daor practica / nu din sistemul nostru musai

      1. Dle Teoroc, forma actuala poate suferi modificari, haideti sa reusim sa publicam posturile, deja e facute centralizarea, vedem pe parcurs ce va fi.
        Contam pe dvs!

  3. Foarte bine ca se suspenda.
    Pai eu care am făcut o școală stau plecat cu anii de acasă și nu am certitudinea ca ajung în viitorul apropiat iar ăștia se încadrează direct (cu salariu din practica și prind loc și în localitatea de domiciliu).Pe deasupra sunt cam mulți din sursa externa grade de rudenie cu angajații din penitenciar (un nepot de-al directorului,soția lui x,cumnatul lui y).

    1. in lipsa concursurilor ne blocam in niciun an de acum / se pleaca la pensie intens / din scoala avem aprox 300 de intrari doar

  4. Domnule presedinte, macar sa posteze anuntul cu TCP ca poate exista o sansa si pt noi.

  5. Ce mizerie. Măcar functiile de conducere ar trebui lăsate pt ca nu implica impact financiar. Sunt deja oameni împuterniciți pe acele funcții.

  6. actualizarea salariilor si Actualizarea Normelor!!!
    Asta ar trebui sa fie prioritatea nr 1 al sindicatului!

  7. Dacă am parcurs testarea psihologica, este considerata proba scrisa? Întreb pentru ca am dosarul complet, fisa medicala completa, aștept planificare interviu și examenul final, dacă se suspenda concursurile, noi ce facem cei care au parcurs toate aceste probe?

  8. Cei care au dosarul complet, așteptând sa se planifice interviul și examenul final, ce vor face în conditiile în care actuala forma a ordonanței va fi promulgata

  9. Este o VESTE BUNA pentru cei din scoala care se trezesc la 5.30 dimineața și pana seara sunt stresați sa învețe pentru un loc aproape de casa

    1. Din punct de vedere al elevilor/studentilor asa e. Din punct de vedere managerial, e rau ca se suspenda concursurile.
      In contextul angajarilor din sursa externa, cand terminati voi scoala o sa i gasiti pe sectie pe cei care au picat cu voi admiterea la SNPAP :)))))))

    2. Stai asa ca nu e chiar asa, la 6 luni de scoala te plangi ca te trezesti la 5:30? :))) salariul unui agent este cat al unui medic rezident. Niciodata nu o sa ne comparam noi, militenii de puscarie, cu medicii care au cel putin 10 ani de scoala ( facultate + rezidentiat ). Hai sa nu aruncam cu pietre in Dumnezeu, e bine si la noi in sistem. avem multe drepturi

  10. Bătaie de joc! Chiar nu ii pasă nimănui? Sunt oameni care s-au dedicat pentru concurs,oameni care au renunțat la locul de munca pentru a se pregăti,oameni care au cheltuit bani pe fise medicale,pe drumuri,pe taxa de înscriere. Ce e de făcut în situația asta? Cum e domnule Ștefan Teoroc?

  11. Domnule președinte,puteți să îmi comunicați numarul posturilor de consilier juridic (si in ce unități penitenciare),care ar trebui in mod firesc sa fie publicate pt TCO?!mulțumesc!

  12. E foarte rău ce se întâmplă, mergem la limită cu personalul planificat în serviciu și riscurile nu cred că mai trebuie amintite. Trolii care încearcă să abată atenția prin reducerea în prim plan a disputei dintre sursă externă și școală ar fi bine să se abțină. Puțini și dezbinați este idealul celor care ne încalcă drepturile. Și apropo de dezbinare, se mai înființează multe sindicate și federații? Că mai e puțin și vom avea fiecare sindicat personal.

  13. Nu suntem troli în nici un caz dar noi cei care am făcut o școală ar fi trebuit sa fim tratați cu respect dar si-au batut joc de noi.
    Eram vai de capul nostru,amărâți,fără bani (doar norma de hrana ce o dădeam pe mâncare),la 6 dimineața eram la informare,uneori pana seara.Materii peste materii,tot felul de probe,spete,examene etc.

    Acum cu sursa asta externa totul s-a simplificat și au ajuns toți pilosii în sistem.

    Noi,cei corecți (scolareii) stam pe la mama dracu prin tara fiindcă nu am prins acasă din cauza ăstora ce s-au încadrat direct… (în perioada de 6 luni nu fac cine știe ce,doar freacă menta dar au salariu din prima luna și sunt acasa)

    Sper sa nu se mai scoată nimic din sursa externa.Sa se blocheze totul definitiv.Doar școala de la Arad și Tg Ocna sa formeze elevii fiindcă asa e normal.

    1. Sunt intru totul de acord! Am terminat scoala intr-un an cand ultima medie de admitere la baieti a fost de 7,70 aprox. Am avut o solda lunara de 50lei/luna. Am cheltuit bani timp de un an cu naveta. Ce ma diferentiaza fata de cei incadrati din sursa? Nici macar cel mai mic element! Va cer domnule presedinte sa aveti in vedere pe viitor ca absolventii cu diplome a scolilor de profil sa beneficieze de anumite…“compensatii“ sau, nu stiu….orice aprociere materiala stabilita pentru diferentierea fata de cei incadrati din sursa externa. Ganditi-va la asta! Suntem multi care ne dorim putina “aprociere“, va garantez!

  14. Corect Andreea și eu susțin aceasta idee fără sursa externa prea mulți extrem de multi
    Blocarea concursurilor ar fi cea mai buna veste după o săptămână grea de cursuri

  15. Chiar e frustrant când ai media 9,35 și acasă nu ajungi fiindcă pentru școală nu se scot locuri dar pentru încadrări directe se scot 30 de posturi.

    Cat de multa mizerie e în sistemul penitenciar.

  16. Și noi putem sa ne luam concedii medicale când alții pleacă în concedii de odihna ……concedii de studii concedii de odihna ….pentru donarea de sânge și asa mai departe
    Avem multe drepturi și o sa știm când sa le cerem nu am făcut scoala degeaba
    Cel mai important este ca ne a unit chestia asta cu sursa externa ……

  17. Domnului presedinte Stefan Teoroc
    Pentru posturile tehnice , ma refer la financiar, contabilitate, logistica, asistenta sociala, informatica, unde datorita devansarii sesiunii de TCO, dintre colegii agenti care au vechime de peste 1 an si 8,9 luni, care vin cu vechime in specialitate din zona civila (min 3 ani) sa li se permita inscrierea in sesiunea de TCO, stiindu-se faptul ca aceasta a fost programata mai devreme, insa din experienta stim ca mai devreme de 3-4 luni nu se va ajunge in faza de examen.
    In numele mai multor colegi, va rugam sa ne ajutati cu un demers. Multumim anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

    1. (1) Trecerea agenţilor în categoria ofiţerilor de poliţie penitenciară se realizează prin concurs organizat anual, în limita posturilor prevăzute în statele de organizare ale unităţilor de penitenciare, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în prezenta lege.
      (2) Condiţiile obligatorii cumulative pentru participarea la concursul pentru trecerea în categoria ofiţerilor de poliţie penitenciară, funcţii de execuţie, sunt:
      a) să fie declaraţi “apt medical” şi “apt” la testarea psihologică organizată în acest scop;
      b) să aibă vechime efectivă în poliţia penitenciară de minimum 2 ani;
      c) să nu fie sub efectul unei sancţiuni disciplinare şi să nu fie puşi la dispoziţie, cu excepţia celor rămaşi neîncadraţi în funcţii din cauze neimputabile;
      d) să fi obţinut calificativul de cel puţin “foarte bun” la ultima evaluare anuală a performanţelor activităţii profesionale;
      e) îndeplinesc condiţiile specifice postului

Caută

Platforma noastră utilizează cookies strict necesare. Acestea sunt solicitate pentru funcționarea platformei și nu pot fi dezactivate în sistemele noastre.